Dy emrat e VV-që që pritet të garojnë për kryetarë komunash

Kur kanë mbetur edhe pak ditë deri në zyrtarizmin e kandidatëve për kryetar komunash në zgjedhjet lokale të 17 tetorit, po shkohet drejt shpalljes së kandidaturave finale nga të gjitha partitë politike.

Në Lëvizjen Vetëvendosje është vendosur që kandidat për Prishtinë të jetë Arben Vitia, aktualisht ministër i Shëndetësisë, i cili më herët ka qenë drejtor i Shëndetësisë në komunën e Prishtinës.

Ndërkohë, kandidat për kryetar të Lipjanit pritet të jetë deputeti Adnan Rrustemi.

Zyrtarizmi i këtyre dy kandidatëve dhe të tjerëve pritet të bëhet edhe nga organet e kësaj partie.

Ndryshe në Prishtinë, në garë për kryetar janë Përparim Rama nga LDK, Uran Ismaili nga PDK, Daut Haradinaj nga AAK e Selim Pacolli nga AKR-ja.

Në Lipjan, kryetari aktual nga LDK-së do të ri-kandidoj për këtë pozitë përsëri.